четвер, 14 квітня 2011 р.

Італія

Офіційна назва - Італійська Республіка (Repubblica Italiana - італ. мова); Italian Republic- анг. мова)

Географічне положення - розташована на півдні Європи, в басейні Середземного моря. Займає Апеннінський півострів, Сицилію, Сардинію та інші невеликі острови.

Географічні координати - 42 градуси Північної широти, 12 градусів Східної довготи.

Площа території - 301,3 тис. кв. км. Площа суші - 294 020 кв. км. Площа рік та озер - 7 210 кв. км.

Сухопутні кордони: з Австрією - 430 км, з Францією - 488 км, з Ватиканом - 3,2 км, з Сан-Марино - 39 км, зі Словенією - 232 км., зі Швейцарією - 740 км.

Довжина берегової лінії - 7 600 км.

Територіальні води - 12 морських миль.

Континентальний шельф - 200 морських миль.

Чисельність населення - 59, 131 млн. осіб (січень 2007 р.)

Етнічний склад: італійці, німці (в області Трентіно-Альто-Адідже мешкає німецька община), французи (в області Валле-д`Аоста), словенці (в області Трієсте-Гориція).

Столиця - Рим - Roma - 2,547 млн. осіб (грудень 2005 р.)

Інші великі міста - Мілан - 1,305 млн. осіб, Неаполь - 1,047 млн. осіб, Турін - 921 тис. осіб, Палермо - 686 тис. осіб, Генуя - 656 тис. осіб.

Адміністративний поділ - 20 областей (regione), області поділяються на 94 провінції (provincia), провінції - на комуни (comune). 5 областей із 20 мають особливий автономний статус : Сицилія, Сардинія, Вальте- д'Аоста, Трентіно - Альто - Адідже, Фріулі - Венеція - Джулія

Офіційна мова - італійська. Англійську і французьку розуміють майже скрізь у готелях, ресторанах, у туристичних бюро. Німецьку - у першу чергу в курортних зонах на півночі.
Основна релігія:  переважає  католицизм.
Грошова одиниця - євро= 100 євроцентам

Національне свято - 2 червня - День проголошення Республіки (1946 р.)

Державний прапор - прямокутне полотнище з трьох рівномірних вертикальних смуг зеленого, білого та червоного кольору. На сьогоднішній день не існує однозначної відповіді на запитання про значення кольорів італійського прапора. Найбільш вірогідною вважається версія, за якою кольори прапора відповідають кольорам уніформи міланської поліції.

Герб. Італія не має національного герба, однак існує зображення, яке є національним символом Італії. Цей символ був затверджений у 1946 році. В центрі - обриси п'ятикутної червоної зірки, яка є основою великого зубчастого колеса (символ праці), обрамленого гілками оливкового дерева і дуба, що символізують мир і силу. Крім того, гілка оливи - південь Італії, дуба - північ. Знизу гілки перехрещуються і обвиті білою стрічкою з написом італійською мовою "Республіка Італія" (Repubblika Italiana).

Членство в міжнародних організаціях: повноправний член "Великої сімки", член ООН, ЄС(1957) і зони Євро, НАТО(1949), ОБСЄ і Шенгенської угоди, СОТ, МВФ, МБРР, РЄ(1949), ОЕСР(1960), ЗЄС(1954) та інших.

Англія


Офіційна назва - Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії (United Kingdom of Great Britain and Northem Ireland).

Географічне розташування - розташована на північному західному узбережжі континентальної Європи на Британських островах. Омивається водами Атлантичного океану на заході і півночі, Північного моря - на сході. На півдні відділена від материка протокою Ла-Манш.

Площа  країни - 244,82 тис. кв. км.

Населення   - 60, 9 млн. осіб(на 2007 р.)

Столиця - м. Лондон (7,557 млн. осіб з передмістям).
Найбільші міста: Бірмінгем (2,4 млн. осіб.), Манчестер (2,1 млн. осіб), Глазго (1,5 млн. осіб), Ліверпуль (1,5 млн. чосіб), Лідс (1,3 млн. осіб), Шеффілд (1,2 млн. осіб), Ньюкасл (1 млн. осіб ), Едінбург (700 тис. осіб), Белфаст (550 тис. осіб), Кардіфф (400 тис. осіб).
Адміністративний поділ - складається з чотирьох історичних областей (Англія, Шотландія, Уельс, Північна Ірландія), які поділяються в адміністративному відношенні на 39 графств (Gounty), 6 метрополітенських графств (Metropolitan Country)  і особлива адміністративна одиниця - Великий Лондон(Greater London); в Уельсі - 8 графств(Gounty); в Північній Ірландії - 26 округів(District); в Шотландії- 12 областей(Region). Острів Мен і Нормандські острови - самостійні адміністративні одиниці.

Державна мова - англійська
Релігія  - англіканська державна церква(відноситься до протестантського християнства, глава церкви - монарх) в Англії і Уельсі(27 млн. осіб), просвітеріанська в Шотландії, римсько - католицька - 9 млн. осіб, мусульмани - 1,6 млн. осіб.
Грошова одиниця - фунт стерлінгів= 100 пенсів

Національне свято  - 12 червня - День народження королеви (на 2010р.). Дата свята кожного року оголошується королевою.

Державний прапор - Великобританія використовує королівський штандарт як національний прапор (називається Union Flag илиUnion Jack). Зовнішній вигляд прапора сягає союзу Великобританії та Ірландії 1801 р. Правильні пропорції - 1:2. Версія,   що використовується британською армією має пропорції 3:5. Union Jack (Юніон Джек) - загальноприйнята неофіційна назва для прапора Великобританії (офіційна назва прапора - Union Flag (Прапор Союзу). Прапор також використовувався в колишній Британській імперії. Він зберігає офіційний або напівофіційний статус у багатьох країнах Співдружності.

Державний герб - Королівський герб Великобританії - це офіційний герб британського монарха (нині -Єлизавети ІІ). Інші члени королівської родини та уряд країни використовують інші герби. Королівський герб зустрічається в двох варіантах, один з яких використовується тільки в Шотландії.

Державний гімн -   "God Save the Queen" (Боже, бережи Короля/Королеву!) -  патріотична пісня, національний гімн Великобританії, що виконується під час важливих державних подій у країні. Також один із двох національних гімнів Нової Зеландії, королівський гімн Канади, Австралії та інших країн Британської Співдружності. Гімн Британської королівської родини. Королівський (не національний!) гімн Норвегії (цікаво, що в Норвегії він виконується в перекладі норвезькою). Немає єдиної офіційної версії гімну, він жодного разу не підтверджувався офіційно королівською прокламацією або актом британського Парламенту, тобто, формально існує лише традиція. Найчастіше виконуються перші дві строфи, рідше три. Існують варіанти з великою кількістю рядків.
Членство в міжнародних організаціях  - член ООН, ОЄСР(1960), ЄС(1973), НАТО(1949), РЄ(1949), ЗЄС(1954).

Україна

map3 Офіційна назва -  Україна. Слов'янське слово «Україна» вперше згадується у Київському літописному зводі за Іпатіївським списком під 1187року. Етимологія слова «Україна» достеменно не відома. Згідно з однією із теорій, що оформилася під впливом польської і російської історіографії, воно означає «окраїну» або «прикордоння». Згідно з іншою теорією, якої притримуються більшість українських дослідників, «Україна» походить від слів «країна» або «край».
Географічне положення  - Україна розташована у центрі Східної Європи. Вона має спільні сухопутні державні кордони з Білоруссю на півночі, з Польщею на заході, зі Словаччиною, Угорщиною, Румунією і Молдовою на південному заході та з Росією на сході. Південь України омивається Чорним та Азовським морями. Морські кордони вона має з Румунією та Росією. Територія України витягнута з заходу на схід на 1316 км і з півночі на південь на 893 км, лежить приблизно між 52°20' та 44°23' північної широти і 22°5' і 41°15' східної довготи.
  Крайній північний пункт — с. Грем'яч Чернігівської області.
  Крайній південний пункт — мис Сарич (Автономна Республіка Крим).
  Крайній західний пункт — м. Чоп Закарпатської області.
  Крайній східний пункт — с. Червона Зірка Луганської області.
  Географічний центр України знаходиться біля смт Добровеличківка Кіровоградської області.
Згідно з однією із методик вимірювання географічний центр Європи розташований на території України, неподалік міста Рахова Закарпатської області.
Площа виняткової економічної зони України становить понад 82 тис. км.кв.
Найбільшими чорноморськими портами є Одеса, Іллічівськ, Херсон, Севастополь, азовськими — Маріуполь, Бердянськ, Керч. Загальна протяжність кордонів 6992 км (із них сухопутних 5637 км). Довжина морської ділянки кордону: 1355 км (Чорним морем — 1056,5 км; Азовським морем — 249,5 км; Керченською протокою — 49 км).

poleРельєф - більшість території країни — рівнина, однак на заході і в Криму є значні гірські масиви. Найвища точка — гора Говерла (2061 м). Степ розкинувся на північ та північний схід від Чорного моря.
Більша частина території належить до південно-західної околиці Східно-Європейської рівнини. Тут розташовані низовини (Поліська, Придніпровська, Причорноморська) і окремі височини до 300—500 м (Подільська, Придніпровська, Донецький кряж та інші). На півдні — Кримські гори (висотою до 1545 м, г. Роман-Кош), на заході — Українські Карпати (висотою до 2061 м, г. Говерла).
Клімат - однією з основних характеристик термічного режиму є середня місячна температура повітря, її характеризують повільні зміни влітку і взимку, та різкі коливання восени та весною. Найнижчі середні температури припадають на січень — лютий: -7, -8 °С на північному сході республіки і в гірських районах, у степовому Криму підвищується до 0°С, а на Південному березі Криму до +3, +4°С. У березні вже спостерігається зростання температури повітря. Найвищі середньодобові його температури зафіксовано в липні; +20, +25°С, а середні місячні температури становлять +17, +19°С на півночі й північному заході, та +22, +30 °С на півдні України.
Основною закономірністю в розподілі опадів на території України є їх зменшення з півночі й північного заходу в напрямку на південь і південний схід. Найбільші річні суми опадів помічено в Українських Карпатах — 1500 мм (полонина Плай — 1663 мм) і Кримських горах (1000—1200 мм), найменші — на причорноморському узбережжі та на Присивашші (від 450—400 до 300 мм). На більшій частині території кількість опадів у середньому змінюється від 650-600 мм на заході до 450-400 мм на півдні й південному сході. Основна їх маса припадає на теплий період року, за винятком Південного берега Криму. Взимку опади бувають у вигляді снігу, майже на всій території країни; висота снігового покриву — 10-30 см, а в горах досягає 40 см.
vodyВодойми - більшість рік належить басейну Чорного і Азовського морів. Головні ріки — Дніпро, Сіверський Донець, Південний Буг, Дністер, Дунай. Озер і лиманів понад 8 тис., загальною площею бл. 3 тис. км.кв. Найбільше прісне озеро — Кундук (Сасик) — 204,8 км2 (між дельтами Дунаю і Дністра), штучно опріснене, найбільше природно прісне озеро — Світязь (Волинь) має площу 27,5 км.кв. Найбільш солоне оз. — Сасик-Сиваш — 71 км.кв (Зах. Крим). На території України є 25 тис. 435 штучних водойм (водосховища та ставки). Найбільші водосховища — на Дніпрі (Кременчуцьке, Каховське, Київське, Канівське). Найбільший лиман — Дністровський — 360 км.кв.
Природні ресурси - Україна входить в число провідних мінерально-сировинних держав світу. Україна, яка займає всього 0,4 % земної суші і де проживає 0,8 % населення планети, має в своїх надрах 5 % мінерально-сировинного потенціалу світу.
В Україні розвідано 20 тис. родовищ та проявів 111 видів корисних копалин — 200 видів корисних копалин, 120 з яких використовує людство сьогодні. З них 7807 родовищ 94 видів корисних копалин мають промислове значення і враховуються Державним балансом запасів. Найбільше економічне значення мають кам'яне вугілля, нафта і газ, залізні і марганцеві руди, самородна сірка, кам'яна і калійна солі, нерудні будівельні матеріали, мінеральні води. Їх родовища знаходяться у різних геологічних регіонах України. За розвіданими запасами деяких корисних копалин Україна випереджає РФ, США, Великобританію, Францію, ФРН, Канаду та інш. Зокрема, за запасами і видобутком залізних, марганцевих, титано-цирконієвих руд, багатьох видів неметалічної сировини Україна в кінці XX ст. займала провідне місце серед країн СНД, Європи і світу.

Загальна площа  - становить 603 700 кв.км, що складає 5,7 % території Європи і 0,44 % території світу. Україна є найбільшою країною, яка повністю знаходиться в Європі.
populНаселення -  45,859 млн чол. (липень 2010 р., серед них: українці – 74%, росіяни – 21%, євреї – 1,5%. Окрім того, в країні проживає 400 тыс. білорусів, 300 тис. молдован, 260 тис. поляків, греків, 90 тис. татар та ін. Середня тривалість життя: чоловіки – 65 років, жінки – 74 роки.
Столиця - м.Київ - 2,78 млн осіб(серпень 2010 р.).
Інші великі міста - Харьків, Дніпропетровськ, Одеса, Донецьк, Львів, Запоріжжя, Кривий Ріг, Маріуполь, Луганськ.
Адміністративний поділ - до складу України входять 27  адміністративних одиниць: 1 автономія (Крим), 24 області,які поділяються на 490 районів та 2 міста загальнодержавного значення (місто Київ — столиця України, та місто Севастополь).
duДержавний устрій - Згідно з чинним законодавством, Україна є унітарною президентсько-парламентською республікою. В Україні діють такі основні інститути державної влади: Президент, Законодавча, Виконавча і Судова влада. Суди загальної юрисдикції складаються з місцевих, апеляційних, вищих спеціалізованих судів та Верховного суду України.
Офіційна мова - українська. Історично українська мова походить з давньоруської (давньоукраїнської) — розмовної мови Київської Русі. Протягом історії українська мова зазнавала тиску з боку польської мови (за доби Речі Посполитої), а в останні 3 століття — з боку російської.
Українську мову вважають за рідну 67,5 % населення України, в той же час лише 43,6 % населення держави віддають їй перевагу як мові повсякденного спілкування. Така ситуація пояснюється з одного боку тривалим домінування в цих районах саме російської мови у найбільш авторитетних сферах застосування, а з іншого — мовним конформізмом українців, їхньою звичкою підпорядковуватись диктатові російськомовних партнерів. Українська мова переважає у західних та північних регіонах країни, російська — на півдні, сході та у Києві.
Релігія - християнство. Основна частина віруючих - християни, серед яких більшість належить до православних церков. Католицизм представлений греко-католицькою та римо-католицькою церквами, існує велике число протестанських громад. Серед нехристияських релігій найпоширеніші іслам та іудаїзм.
100uahГрошова одиниця - гривня.
Національне свято - 24 серпня 1991 року-День незалежності(1991 р.).

flag
Державний прапор - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.
Жовто-сині барви символізували Київську Державу ще до хрещення Русі. Після прийняття християнства ці кольори освячувалися образом животворного Хреста. Після нашестя татарських орд Батия ця символіка зникла, але згодом відродилася в церковних оздобленнях, на гербах українських міст. Майже всі герби міст Київщини й України загалом обрамлялися жовто-синіми кольорами. З XVIII століття полкові й сотенні козацькі прапори Війська Запорозького все частіше виробляються з синього полотнища, на якому жовтою фарбою наносять хрест, зорі, зброю, постаті святих.

gerbikДержавний герб - герб держави Україна, один із чотирьох її офіційних символів поряд з прапором, гімном і Конституцією. Складається з Малого і Великого гербів. Наразі використовується лише Малий, що був затверджений 19 лютого 1992 року. Великий герб України існує у вигляді законопроекту.
Центральною геральдичною фігурою обох гербів є тризуб Володимира І Святого, великого князя київського, володаря Русі.


Державний гімн - Державним гімном України є пісня «Ще не вмерла України ні Слава, ні Воля», слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. Офіційно «Музична редакція» державного гімну була прийнята Верховною радою України 15 січня 1992 року, закон про Гімн України — 6 березня 2003 року.
gymn 
   Слова гімну:
«Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
     Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду». 



середа, 13 квітня 2011 р.

Прапори різних країн світу



Країни світу

Краї́на — визначена територія, що становить єдність з погляду історії, природних умов, населення (спільноти людей, що проживають на цій території), що в політико-географічному відношенні може мати державний суверенітет або бути залежною. Інколи термін вживається як синонім терміну держава. У світі існує 193 країни-держави (Див. Список країн світу). Практично всі вони, за винятком Ватикану та Палестинських територій є членами ООН).
За регіонами країни світу розподіляються таким чином:
Типологія країн залежить від того, які ознаки покласти в її основу. Критеріями поділу можуть бути:
  • розмір території,
  • кількість населення,
  • рівень економічного розвитку,
  • частка країни у світовому господарстві,
  • структура економіки, тощо
П'ятірка країн світу за величиною території
Найбільші країни Територія, млн. кв. км Найменші країни територія, кв. км
Росія 17 Ватикан 0,4
Канада 10 Монако 2
Китай 9,57 Науру 21
США 9,52 Тувалу 24
Бразилія 8,51 Сан-Маріно 62

та кількістю населення
Країна Населення, млн. чол. Країна населення тис. чол.
Китай 1 338,613 Ватикан 0,8
Індія 1 156,898 Тувалу 9
США 307,212 Науру 10
Індонезія 190 Палау 16
Бразилія 157 Сан-Маріно 24
В типологію країн може бути покладено виробничі відносини в суспільстві та рівень соціально-економічного розвитку. Найважливіший показник цього рівня — вироблений країною валовий внутрішній продукт (ВВП), який є сукупною вартістю усіх товарів і послуг, вироблених і реалізованих протягом року в країні.
Економічна структура світового господарства складається з країн різного рівня розвитку і видів виробничих відносин. Основу цієї типології складають:
  • співвідношення частки аграрного (сільськогосподарського) і промислового виробництва в економіці держави: аграрні, аграрно-промислові, промислово-аграрні, промислові (індустріальні), постіндустріальні країни;
  • рівень валового внутрішнього та національного продукту;
  • показник ВВП на душу населення.
Показник ВВП на душу населення
Країна
понад 10 тис. доларів країни Північної та Середньої Європи, США, Канада, Австралія, Японія, Кувейт, Нова Зеландія Сінгапур, ОАЕ
3-10 тисяч доларів Венесуела, Лівія, ПАР, європейські країни (крім постсоціалістичних), країни Перської затоки (крім Ірану), Бутан, Південна Корея Тайвань
1-3 тисячі доларів Таїланд, Малайзія, Мексика, Алжир, Туреччина, деякі країни Південної Америки
до 1 тисячі доларів решта країн

Розрізняють також валовий суспільний продукт — вартість продукції матеріального виробництва та національний дохід — частину вартості суспільного продукту, що лишилася після відшкодування матеріальних витрат. Узявши до уваги названі критерії, а також ступінь сформованості господарства та його управлінські структури, країни світу можна поділити на три великі групи: економічно розвинені капіталістичні країни; країни постсоціалістичного розвитку; країни, що розвиваються. До кожної групи входять країни, які мають як спільні риси, так і значні відмінності. Крани першої групи посідають провідні місця у світовому господарстві практично за всіма показниками. Їх близько 40. Це — індустріальні або постіндустріальні держави з розвиненою промисловістю (до 2/3 промислової продукції світу) та інтенсивним високотоварним сільським господарством. Саме в цих країнах найвищий рівень розвитку науки і наукомістких виробництв, значна концентрація світового капіталу, високий рівень життя населення.
З поміж економічно розвинених країн можна вирізнити декілька груп:
До групи постсоціалістичних країн належать:
Найчисленнішою групою (понад 100 країн) є третя — країни, що розвиваються, або країни третього світу: